STRONA GŁOWNA
Home

HISTORIA RASY WZORZEC

CHARAKTER

GŁOWY NASZYCH
CA DE BOU / HEADS OF OUR CA DE BOU/MALLORCA  MASTIFF

REPRODUKTORY Reproductors
SUKI HODOWLANE
Bitches

MŁODZIEŻ / JUNIORS

SZCZENIETA-OFERTA
Puppies-offer

WETERANI

KACIK PAMIECI/ IN THE MEMORY

LLWYSTAWY-WYNIKI 2022
Dogshows-results
2022

Ca de Bou / MALLORCA  MASTIFF ZAPROSZENIE
the invitation

ZWIERZENIA HODOWCY
confessions of breeder
foto - album

.ARTYKUŁY - WYCHOWANIE

 

E-MAIL

............KONTAKT
Contact 

 

CHARAKTER PSÓW RASY CA DE BOU

 

Renata Jasińska, hodowla R.J.OsannaRasę ca de bou pokochałam od pierwszego spojrzenia. Początkowo było to zauroczenie samym wyglądem tych wspaniałych psów, ale z czasem moje serce pokochało przede wszystkim ich cudowny i niepowtarzalny charakter.
Ca de bou poznałam 20 lat temu, a na codzień obcuję z tą rasą od 18 lat, kiedy to sprowadziłam z Hiszpanii do Polski pierwsze egzemplarze. Od tego czasu w hodowli Osanna urodziły się 452 szczenięta ca de bou.
Wiele z nich odchowałam do wieku dorosłego i robię to nadal. Kilkanaście moich ca de bou wyszkoliłam do poziomu Psa Towarzyszącego I, II i III stopnia, a egzaminy zdawały zawsze na ocenę doskonałą. Obecnie wolę wychowywać swoje psy na własne potrzeby niż pod "program", ale ciągle na bieżąco pracuję zarówno ze szczeniętami, z młodzieżą jak i z dorosłymi przedstawicielami tej rasy.
Lata doświadczeń i obcowanie z tak dużą ilością psów, począwszy od pierwszego dnia ich narodzin, pozwoliły mi na poznanie prawdziwego charakteru tych wspaniałych psów.
Jakie więc są ca de bou?
Moim ulubionym, najkrótszym określeniem cech rasy jest stwierdzenie, że ca de bou to rasa "misiasto-obronna".
Co się pod tym kryje? Otóż ca de bou to wspaniały pies rodzinny: kontaktowy, wesoły, pogodny, zawsze "uśmiechnięty", taki "misiek" do głaskania i przytulania, spragniony bliskości człowieka, kładący się w nogach, opierający łeb na kolanach i czekający na pieszczoty. Nie jest zaczepny, ale w razie zagrożenia potrafi stanąć w obronie ukochanych ludzi i zawsze można na niego liczyć.
Jak każdy, pewny siebie pies, ca de bou uwielbia dzieci i w zależności od wieku małych ludzi, staje się ich opiekunem,towarzyszem, przyjacielem.
Bardzo małe dzieci po prostu chcą, żeby był blisko:

 

Trochę starsze dzieci szukają w nim towarzysza:

 

Nastolatki chcą mieć kumpla:

 

Dorośli, niezależnie od wieku, mają w ca de bou oddanego przyjaciela, towarzysza spacerów, po prostu - członka rodziny

 

Ca de bou świetnie znoszą europejski klimat, chociaż wolą chłodne dni niż upały - jak wszystkie psy.
Lubią zabawę na śniegu, mogą ciągnąć sanki z dziećmi, chętnie pływają.
Na spacerze uwielbiają dzikie galopy, najchętniej w towarzystwie:

 

ale po powrocie do domu są spokojne i zrównoważone:

 

Potrafią bawić się same ze sobą:

 

ale również bardzo chętnie bawią się z innymi psami:

 

Bez problemu akceptują inne domowe zwierzęta:Zaprzyjaźniają się chętnie z kotami, królikami, końmi. Z upodobaniem towarzyszą konnym przejażdżkom, a kotów, królików i innych zwierząt należących do "stada", bronią przed ewentualnymi intruzami.
Nie są zaczepne, ale gdy zostaną zaatakowane, to bronią się zaciekle i zazwyczaj bardzo skutecznie - napastnik ucieka z podkulonym ogonem.
Oczywiście ca de bou, jak wszystkie inne psy, wymagają wychowania. Chętnie współpracują z człowiekiem i nauczenie ich bycia niekłopotliwym członkiem rodziny, jest stosunkowo proste nawet dla ludzi bez doświadczenia.
Trzeba tylko wykazać się konsekwencją w działaniu, a w razie jakiegokolwiek niepowodzenia - nie eksperymentować samodzielnie, tylko zwrócić się o poradę do fachowca.
Rasa Ca de bou, mimo "bojowej" przeszłości, została odtworzona jako pies towarzysząco-obronny, zakwalifikowana do II grupy FCI, do molosów. Cechą wszystkich ras psów z tej grupy jest chęć towarzyszenia człowiekowi zawsze i wszędzie, im bliżej ukochanej rodziny, tym lepiej. To dlatego właśnie psy z tej grupy najlepiej nadają się na psy rodzinne: nie są opętane chęcią pracy jak większość owczarków czy psów myśliwskich, otwarta przestrzeń nie pobudza ich do szaleńczego biegu jak np. chartów czy psów pociągowych, nie są kłótliwe i zaczepne, jak większość terierów, a ich zrównoważony charakter pozwala na tolerowanie dziecięcych wybryków, których na ogół nie znoszą małe pieski ozdobne.
Pamiętać jednak należy, że o docelowym zachowaniu psa, niezależnie od rasy, ZAWSZE decyduje drugi koniec smyczy, czyli człowiek. Wylękniony, zakompleksiony, niezadowolony z siebie właściciel, który kupuje psa, by podreperować własne ego, zawsze będzie twierdził, że rasa, którą wybrał jest wyjątkowa i nadaje się tylko dla "wybranych" a zwykły śmiertelnik sobie nie poradzi...
Dlatego szukając psa odpowiedniej dla siebie rasy, pytajmy o zdanie wyłącznie doświadczonych hodowców, a nie przypadkowych właścicieli pojedyńczych psów, którzy wydają opinię o rasie, mając za przykład własnego, często źle wychowanego psa.
Nie bójmy się psów!!! One rodzą się po to by nas kochać. Jeśli już koniecznie chcemy się bać - to bójmy się wyłącznie złych ludzi...
A pies? Pies jest jedynym zwierzęciem na ziemi, który z miłości do człowieka "zdradził" własny gatunek.
I o tym właśnie należy pamiętać...Renata Jasińska
mrg inż. zootechnik, hodowla R.J.Osanna
28 02 2012

 Osanna Kennel, Hodowla psów rasowych Ca de bou, perro dogo mallorquin, pies z Majorki, perro de presa mallorquin, chien de combat mallorquin, bojowy pies z Majorki, mastif z Majorki, Mallorca Mastiff

© Copyright 2005 cadebou.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone.