STRONA GŁOWNA
Home

HISTORIA RASY WZORZEC

CHARAKTER

GŁOWY NASZYCH
CA DE BOU / HEADS OF OUR CA DE BOU/MALLORCA  MASTIFF

REPRODUKTORY Reproductors
SUKI HODOWLANE
Bitches

MŁODZIEŻ / JUNIORS

SZCZENIETA-OFERTA
Puppies-offer

WETERANI

KACIK PAMIECI/ IN THE MEMORY

LWYSTAWY-WYNIKI 2022
Dogshows-results
2022

Ca de Bou / MALLORCA  MASTIFF ZAPROSZENIE
the invitation

ZWIERZENIA HODOWCY
confessions of breeder
foto - album

.ARTYKUŁY - WYCHOWANIE

 

E-MAIL

.............KONTAKT
Contact



 

 

CA DE BOU / MALLORCA MISTIFF moja miłość - HISTORIA

 

[ 2007 – 2012 ]

Czas  napisać co wydarzyło się w hodowli przez ostatnie pięć lat. Wszystkie pozostawione  psy doczekały się potomstwa i zgodnie z oczekiwaniami, zostały rodzicami lepszych od siebie  dzieci.

NOSTROMO R.J.Osanna [syn Dorady do de Rompe Huesos i Ikara Chevalier Osanna] wygrał specjalistyczną wystawę ca de bou, zorganizowaną w 2010 w Polsce, a sędziowaną  przez prezydenta Clubu Ca de Bou Sergio Guala. Na wystawę przyjechało kilkadziesiąt ca de bou z całej Europy! Sergio Gual uznał Nostromo za najpiękniejszego psa wystawy, a proporcje budowy jego ciała, podawał jako wzorcowe na prowadzonym przez siebie seminarium o rasie ca de bou.

Nostromo został ojcem wspaniałych dzieci. Jego  najbardziej utytułowana córka to RIVIERA R.J.Osanna,  która jest własnością Doroty Rykaczewskiej. Riviera to Interchampion, Champion Polski, Champion Rumunii, Champion Ukrainy, Mlodzieżowy Champion Polski, Zwycięzca Klubu Polski, Mlodziezowy Zwycięzca Klubu Polski. W Hodowli R.J.Osanna  czynnie działa syn Nostromo, reproduktor, Champion Polski, Zwycięzca Polski ROBIN HOOD R.J.Osanna, a  wybitnie obiecujące szczenięta rodzi córka Nostromo - Mł Ch Pl SUMMER TIME R.J. Osanna,

Robin Hood R.J Osanna

Summer Time R.J. Osanna.

Nostromo jest ojcem wielu wspaniałych psów w całej Europie!

DORADA de Rompe Huesos okazała się wybitną matką. Dała 6 miotów, w hodowli zostało czworo jej dzieci: wspomniany już NOSTROMO oraz trzy córki: POCAHONTAS R.J. Osanna [Ch PL, Mł Ch PL, v-ce Zwycięzca Świata], RÓŻOWA PANTERA R.J. Osanna i TARA R.J. Osanna [MŁ Ch PL].

POCAHONTAS R.J. Osanna

RÓŻOWA PANTERA R.J. Osanna

TARA R.J. Osanna .

Z dzieci Divo de Can Estruch, najwięcej potomstwa doczekał się My White Shark R.J. Osanna. Pies ten okazał się wybitnym ojcem, a jego dzieci są championami, multichampionami, interchampionami na całym świecie. W hodowli Osanna zostały jego piękne córki: ULALA R.J. Osanna [córka Summer Time], UNA R.J. Osanna [córka Różowej Pantery] i wspomniana już wcześniej – TARA R.J. Osanna oraz wspaniały syn – URSUS R.J. Osanna [syn Dancing Star].

ULALA R.J. Osanna

UNA R.J. Osanna

URSUS R.J. Osanna

cdn.

 

[ jak to się zaczęło – 2007 ]

A jak to się zaczęło?
Miałam rottweilerkę. Cudowna rasa, wspaniały egzemplarz mi się trafił. Ale wtedy intensywnie trenowałm jeździectwo, zawody trwały po kilka dni, a mnie do hotelu nie chcieli wpuszczać z takim "strasznym psem" [ naprawdę, takie to były czasy, że hotelarze robili łaskę klientom, że ich przyjmowali ].
A ponieważ docelowo chciałam mieć więcej psów, to zaczęłam mysleć o czymś mniejszym. No i akurat w Polsce pojawiły się amstaffy. Nie miałam specjalnie pojęcia [ wtedy ] co to znaczy "terrier", po prostu spodobała mi się wielkość i sylwetka.
No a kiedy już miałam amstaffa [ wspomniany High Blood Line de Dobs de la Loube ], to dotarło do mnie, że ja wcale nie przepadam za charakterem amstaffa, ale chciałabym coś w rodzaju rottweilera, ale mniejszego.
Oczywiście wtedy byłam przekonana, że tylko bym chciała, ale tak naprawdę to takiej rasy nie ma [ przypominam : nie bylo internetu, a wydawnictwa książkowe, hmmmm, bez komentarza ].
No i pojechałam na Majorkę, na wycieczkę. Realizowaliśmy akurat program wycieczkowy i gdzieś jechaliśmy autobusem. Nagle przez okno zobaczyłam dużą grupę psów. Sylwetką przypominały [ z daleka ] rottweilera, ale były mniejsze!
Poprosiłam, żeby mnie wysadzili z autobusu i zabrali z tego samego miejsca jak będą wracać i poszłam się przyjrzeć........ I .......tak trafiłam na ........monografikę, jedną z pierwszych w historii rasy, a pies którego widok " wyciągnął " mnie z autobusu to był Tito.........

Kto nie wie: Tito jest uważany za praojca rasy ca de bou.
Oczywiście ja nie wiedziałam wtedy, że to jest Tito, ale od razu do niego podeszłam. Miał piekną, dużą głowę [ jak niedźwiedź ] coś takiego nieopisanego w oczach, był krótki, zwarty, a podobieństwo do rottka potęgował szczątkowy ogon.
No więc spytałam co to za rasa, a facet, który trzymał Tito mówi: ca de bou. A ja na to : "ca de co ?" No i tak to się zaczęło.........Od słowa do slowa, cechy rasy, no i: że kiepska sytuacja, że rasie grozi wyginięcie, że Tito to taki ideał [ z wyjątkiem ogona ], ale że jest mieszańcem, który po prostu wyrósł na takiego pieknego przedstawiciela rasy, że nie wiadomo co dalej.....
Było tam wtedy około 20 ca de bou, z daleka były podobne, ale z bliska było widać jak bardzo sie różniły.......
Była tam też sławna Anastasia, ale jakoś jej nie zapamiętałam.
No i własnie wtedy postanowiłam: chcę hodować ca de bou. Taka wspaniała rasa nie może "zniknąć"!
Poznałam plany klubu ca de bou: wyprowadzić 4 niezależne linie,
w oparciu o mieszańce: ca de bestiar z :
a / buldogami angielskimi
b / alano
c / DC
d / mieszańcami majorko-podobnymi, znalezionymi u chłopów.

Po kilku latach i stabilizacji w tych liniach, zacząć łączyć je między sobą, a potem utrwalać typ........

Zapaliłam sie do tych planow, wiedziałam, że mają sens.
Nawiązałam kontakt z hodowlą francuską, , bo potrzebowałam pomocy technicznej: w tamtych czasach , żeby prywatnie pojechać na Majorkę z Polski, trzeba bylo mieć naprawdę dużo pieniędzy , chyba, że jechalo się z wycieczką.....
Nie mogłam ciagle jeździć tam na wycieczki, bo też kosztowały....
A znajomi hodowcy z Francji mieli blisko [ mieszkają na Lazurowym Wybrzeżu ] i na dodatek też się zapalili do projektu.
I tak, dwa lata później przyjechały do Polski 4 majorki z jednej linii: trzy suczki [ siostry ] i jeden chlopiec [ ich półbrat ].
Ja zostawiłam sobie sunię Boira del Gor Blau, druga sunia trafiła do hodowli " z Piotrowego Sadu " [ ale nie odegrała istotnej roli hodowlanej ], a trzecia - pojechała do Czech i tam urodziła sporo potomstwa.
jedyny chlopiec - Embat del Gor Blau, został oczywiście u mnie.
W tym samym czasie do Francji wyjechały Mora del Gor Blau i Thor . Ale Thor wrócil z powrotem na Majorkę, bo był bardzo agresywny i zamiast niego przyjechał Arid del Gor Blau.
A w planach było założenie, że ja wezmę sunię z pierwszego miotu tej pary [ i tak się stało - to własnie Lacky Lady des Dobs de la Loube ], a potem syna hiszpańskiej suki z zupełnie innej linii - Alba de's Puigs de Teix.
Wszystko zaczęło sie kręcić w dobrą stronę i nagle, niczym grom
z jasnego nieba, dotarła do mnie wiadomość, że władze klubu ca de bou na Majorce się zmieniły, a dotychczasowe plany rekonstrukcji rasy zostały uznane za niepotrzebne... Według nowych władz, należało kontynuować hodowlę w oparciu o potomstwo jednej tylko pary rodzicielskiej [ Tito i Anastasia ].
Hodowle : des Dobs de la Loube, del Gor Blau, de's Puigs de Teix
przestały działać, bo hodowcy stwierdzili , że w " oddtwarzanie rasy " na bazie jednej pary rodzicielskiej to jakaś paranoja.
Suka - matka mojego planowanego szczeniaka [ Alba de's Puigs de Teix ] została sprzedana do Rosji, ale ją " wyśledziłam " i w efekcie zrealizowałam mój plan : sprowadziłam jej syna: Adonisa the Lover Irimen........
Jeszcze między Lacky a Adonisem pojawiła się Eriesse del Espana Osanna, wyhodowana już u mnie, córka Boiry i Arida del Gor Blau [ krycie we Francji ] i jednocześnie pierwsza majorka urodzona w Polsce.
Ponieważ sensowne [ wg mnie ] plany hodowlane ca de bou na Majorce legły w gruzach, a ja naprawdę coraz bardziej ulegałam fascynacji tą wspaniałą rasą, postanowiłam, stosując zasady hodowli zarodowej , pracować nad rasą.
Małe wyjaśnienie : jeden miot w roku, jeden na kilka lat, czy nawet jeden w życiu - to oczywiście jest hodowla.
Ale PRACA HODOWLANA NAD RASĄ to już zupełnie co innego.
W pracy hodowlanej trzeba zrobić plan działania i mieć możliwość realizacji tego planu, a to z kolei , wymaga większej ilości psów i suk hodowlanych.
Pierwszy krok w pracy hodowlanej nad rasą to wyznaczenie sobie pożądanych cech i selekcja w kierunku ich utrwalenia.
Ja za najbardzie pożądaną cechę uznałam wielkość glowy.
Uzasadnienie:
1 Głowa nadaje wyraz rasie. Skoro Tito zachwycił mnie glową, chociaz nawet nie wiedzialam jeszcze co to za rasa, to znaczy,
że powyższe zdanie ma sens.
2 We wzorcu rasy, jest napisane: " potężna, szeroka glowa, której obwód jest większy od wysokości w kłębie "
3 Wraz z potężną glową, natura daje nijako " w prezencie " mocną budowę ciała, szeroką i głęboką klatkę piersiową, dobrze wykształcone przedpiersie, czyli wszystko to, co jest napisane we wzorcu a jednocześnie jest charakterystyczne dla molosów.

Jako specjalista w dziedzinie hodowli zwierząt domowych, miałam również świadomość, że nie ominie mnie zasada " coś za coś ".
To stwierdzenie oznacza w genetyce, że pracując nad jedną, pożądaną cechą, przy okazji utrwalamy inną, niepożądaną.
Taka właśnie zależność istnieje w dziedziczeniu pewnych cech budowy głowy u psów, a mianowicie: szeroka głowa, to jednocześnie szeroka kufa [ to dobrze ] ale również - skłonność do skracania tej kufy [ to źle ] i analogicznie:
wąska głowa, to jednocześnie wąska kufa i skłonność do jej wydłużania.
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać , że to prawda.
Po prostu NIE MA rasy psów, u której występowałaby jednoczesnie
szeroka , potężna glowa i wąska długa kufa.
Znając jednak zasady procentowego dziedziczenia wielkości glowy i dlugości kufy, uznałam, że kierunek selekcji będzie prawidłowy, ponieważ w przyszłości ŁATWIEJ będzie wydłużyć kufę niż powiększyć głowę.
Kiedy uznałam, że wielkość glowy mam już dobrze zakodowaną w genotypie i fenotypie [ cztery pokolenia "duzych głów " ], postanowiłam zacząć realizację następnego kroku.

W wyniku intensywnej pracy hodowlanej, mającej na celu UTRWALENIE w genotypie i fenotypie wielkości glowy, doszło też do naturalnego w takiej sytuacji - skrócenia kufy, a obecny w genach buldog angielski, [ chociaż wiele pokoleń temu, to jednak bardzo stara i silna genetycznie rasa ] obniżył wzrost.
Kolejnym celem PRACY HODOWLANEJ stało się więc dla mnie :
1 wydłużenie kufy
2 podniesienie wzrostu
W tym celu należalo wprowadzic do hodowli psa z nowej linii, ale takiego, który będzie spełniał następujące warunki :
1 musi mieć w rodowodzie krew Anastasii
2 musi mieć Księgę Wstępną
3 musi pochodzić po topowych hiszpańskich rodzicach

Uzasadnienie:
1 wszystkie moje psy miały w rodowodzie krew Tito, ale żaden nie miał krwi Anastasii. Z moich obserwacji pogłowia ca de bou w Hiszpanii, wynikało, że w momencie kiedy ja poszłam w kierunku utrwalania typu zbliżonego do Tito, tamtejsi hodowcy poszli w kierunku utrwalania typu zblizonego do Anastasii, czego efektem było wydłużenie kufy, a wraz z tym - zmniejszenie glowy, a także zmiana sylwetki z typowej dla molosa na znacznie lżejszą [ przy okazji ujawniiła się wąska klatka piersiowa i zostały zakłócone proporcje molosa : 50% na 50%. Kto nie wie - chodzi o stosunek głębokości klatki piersiowej do wysokości przednich kończyn,licząc od ziemi do łokcia ].
Potomkowie Anastasii muszą mieć na tyle mocno zakodowaną wydłużoną kufę, że takie założenie dawało realną szansę na realizację celu.

2 Księga Wstępna oznacza, że pies NIE MA udokumentowanego pochodzenia min. 3 pokoleń przodków. Taki pies idealnie nadaje sie na dolew świeżej krwi [ powtarzam - w PRACY HODOWLANEJ nad rasą ], ponieważ jego genotyp nie jest w stanie "przykryć" genotypu psa z głębszym pochodzeniem.
W moim założeniu pies z nowej linii był mi potrzebny do krycia suk z głębokim rodowodem, o utrwalonej pokoleniowo dużej glowie i sylwetce molosa.

3 chyba nie trzeba komentować.

Znalezienie odpowiedniego skojarzenia wcale nie bylo łatwe, ale się udalo. Wybór padł na psa Divo de Can Estruch, który spełniał moje założenia: miał w rodowodzie Anastasię, miał Księgę Wstępną, a jego rodzice to :
Morena de Can Estruch - CH E i JEDYNA w historii hodowli ca de bou w Hiszpanii suka - ZWYCIĘŻCZYNI ŚWIATA oraz Atroc de Puig d'es Teix - CH E.

O tym jak bardzo zależało mi na rodowodzie tego psa niech świadczą poniższe zdjęcia.
TAK WYGLĄDAŁ Divo w trzy dni po opuszczeniu hodowli w Hiszpanii. Myślę, że kazdy z Was zaopiekowałby się takim pieskim z litości, ale na pewno nie zapłacił za niego konkretnych pieniędzy....

Z przykrością muszę dodać, że Divo miał psychikę w stanie analogicznym do kondycji fizycznej.

Ale po wielu miesiącach pracy udało mi się " wyprostować" zaróno jego psychikę jak i stan fizyczny.
Obecnie Divo, dla przyjaciół Lobo, wygląda tak:

Do krycia Divem przeznaczyłam trzy wybitne suki z mojej hodowli:
najbardziej utytułowaną GLOIRE GLOBALE OSANNA [na zdjęciach w wieku 9 lat ]
Głoire [ Joczka ] to Zwyccięzca Świata, Zwyciężca Europy, Interchampion FCI, CH PL, I, Lux, Zwycięzca Klubu [ wymieniłam tylko te najważniejsze tytuły, wpisywane w rodowód potomnstwa ].
Joko przed kryciem Divem , dała już trzy mioty, w korych urodzilo się wiele wybitnych psow.

Poza tym do krycia Divem wyznaczyłam dwie, pozostawione w hodowli córki Gloire Globale: córkę Adonisa - JUNONĘ STAR OSANNA.
Junona była wcześniej kryta 1 raz i rownież wykazała się jako matka wybitnych psów. [ na zdjęciu w wieku 5 lat ]

Trzecią suką, pokrytą Divem byla KETTI GLOIRE'S OSANNA, najmlodsza z nich [ córka Ivenhow Knight Osanna ], dla ktorej bylo to pierwsze krycie [ na zdjęciach w wieku 4 lat ]

Z tych skojarzeń urodziły się w roku 2004 zaplanowane trzy mioty.
Jak zapewne pamiętacie, celem krycia Divo było:
- wydłużenie kufy , przy jenoczesnym zachowaniu dużej głowy,
- podniesienie wzrostu.
Już u bardzo małych szczeniąt bylo widać , że pierwszy cel został na pewno osiągniety: maluchy miały piękne, duże głowy ale kufy były już znacznie dłuższe.
W miarę rozwoju bylo też widać, że szczenięta wyrosną na duże psy i tak się też stało: niemal wszystkie dzieci Divo osiągnęły górną granicę wzrostu, a niektóre przekroczyły ją o 1 czy 2 cm.
Niestety ludziom w Polsce nie podobał się ojciec szczeniąt i dlatego w kraju nie pozostało zbyt wiele potomstwa po Divo.
Ale Ci, którzy mi uwierzyli, mają teraz bardzo cenne pod względem fenotypowym i genotypowym ca de bou.
W mojej hodowli pozostawiłam po jednym szczenięciu z każdego skojarzenia.
Oto jak wygladają dzieci Divo obecnie:
MY WHITE SHARK R.J.OSANNA [ syn Ketti ]

MADAME BUTTERFLY R.J.OSANNA [ córka Gloire ]

MY BLACK DRAGON R.J.OSANNA [ syn Junony ]

Oczywiście zdawałam sobie sprawę, że sprowadzenie jednego psa [ Divo ] nie pozwoli mi na realizację moich planów hodowlanych w 100 %, więc jeszcze w czasie gdy Divo dorastał, zaczęłam myśleć o sprowadzeniu dwóch suk.
Zgodnie z moimi załozeniami i potrzebami, musiały one spełniać kilka warunków:
1 Ksiega Wstępna [ po to, by nastąpiło wprawdzie "przemieszanie" genów w proporcjach 50 % na 50 % , ale cechy fenotypowe ujawniły się bardziej po psach o głębokich rodowodach ]

2 Jak w przypadku Divo - suki miały mieć w rodowodach wybitnych przodków

3 Chciałam mieć w hodowli krew WSZYSTKICH dotychczsowych
ZWYCIĘZCÓW ŚWIATA w rasie ca de bou, a " do kolekcji " brakowało mi tylko potomków potomkow dwóch hiszpańskich psów:
Aitora de Can Estruch i Excalibur de Allmalutx.

I tak w roku 2004 do mojej hodowli dołączyły 2 nowe dziewczynki:

1 VIVA DES GARDES DU CLOS MASURE , córka Zwycięzcy Świata i CH Hiszpanii Aitora de Can Estruch i suki z mojej hodowli - Karminowa Pomadka Osanna

Viva obecnie:

2 Dorada de Rompe Huesos , córka CH Hiszpanii, psa K 2 de Almallutx.
K2 prowadzi bardzo cenną męską linię hiszpańskich championów i Zwycięzców Monografiki: jest synem CH - Jason de Almallutx i wnukiem CH Excalibur de Almallutx.

Dorada obecnie:

Obie suki spełnialy jak widać moje założenia hodowlane.

W czasie gdy dorastały starannie dobrane rodowodowo i eksterierowo import_y [ Dorada i Viva ] oraz dzieci Divo, postanowiłam wykorzystać w hodowli psa, którego " miałam na oku " już od dawna, jednak musiałam czekać, aż jego właściciele, zupełnie nie zainteresowani hodowlą, zrobią mu uprawnienia reproduktora. Zrobili te uprawnienia [ dzięki moim wieloletnim monitom ] w roku 2004, kiedy pies miał już 6 lat.
A dlaczego tak mi na tym zależało?
Otóż pies PARYS DOMI pochodzi z bardzo ciekawego skojarzenia, z jedynego miotu jaki w ogóle ta para rodzicielska po sobie pozostawiła.
Parę słów o rodzicach Parysa:
Ojciec: Ambar Moloss - import_ z Węgier. Przywiozłam go 9 lat temu, jest synem Embata i węgierskiej suki.
Jego własciciele wystawiali go kilkakrotnie, zdobywając kilka CWC i CACIB.
Matka: Teca - import_ z Hiszpanii, przywieziony do Polski przez pana J.Kochanowskiego [prowadzący popularny niegdyś program: "Podaj łapę"], na prośbę jego znajomych.

Własciciele Tecki - lekarze, którzy wychodzili z założenia, że zdrowa samica powinna chociaż raz w życiu dać potomsto - postanowili zrobić jej uprawnienia hodowlane i pokryć psem Ambar.
Z tego skojarzenia urodzilo się 8 szczeniąt, wszystkie trafiły do znajomych hodowcy - też lekarzy i NIGDY nie były wystawiane ani użyte do hodowli z wyjątkiem Parysa.
A tak wyglada Parys

Użycie Parysa w mojej hodowli miało taki sam cel jaki przyświecał kryciu Divem:
1 podniesienie wzrostu
2 wydłużenie kufy przy zachowaniu dużej głowy
3 dolew świeżej krwi.

Do krycia psem Parys wyznaczyłam 3 najlepsze suki hodowlane:
Karmen Last Lacky's Girl Osanna

Wszystkie trzy sunie są bardzo utytulowane: są championkami, interchampionkami, ZWYCIĘZCAMI ŚWIATA, ZWYCIĘZCAMI EUROPY, Zwycięzcami Klubu Molosa, ZWycięzcami Polski , mają też wiele innych tytulów, ale to kazdy zainteresowany może zobaczyć na innych tematach tej strony.
Wszystkie trzy mają też GŁĘBOKIE rodowody, co w połączeniu z Ksiegą Wstępną psa Parys, dawało realne szanse na realizację moich celów.

Wszystkie trzy sunie urodziły szczenięta po Parysie i we wszystkich skojarzeniach pojawiły sie psy wybitne. Najstarszy jest miot po Karmen [ styczeń 2005 ]. Najlepszym psem z tego miotu jest bez wątpienia piękny i j utytułowany Nuclear Reinbow R.J.Osanna [ znany jako Nuki ] - Mł Ch Pl, Europasieger 2006, Bundessieger 2006, Champion Polski, Interchampion, Zwycięzca Europy 2008:

Ze skojarzenia z Gloire najwięcej pokazywana była Nike R.J.Osanna - Mł Ch Pl, Ch PL

Ze skojarzenia z Jasmin - Norris R.J.Osanna - Mł Ch Pl

A to Nike i Norris razem:

Z miotu po Jasmin jest też pokazywany Nemo R.J.Osanna - Mł Ch Russ, Mł Ch Łotwy

a także Nationale Queen for Natalie R.J.Osanna - Mł Ch Russ, Ch Russ

W grudniu 2005 roku przyszły na świat pierwsze dzieci import_owanej z Hiszpanii Dorady. Ojcem został wybitny pies, Interchampion, multichampion, Zwycięzca Świata, 3 x Zwycięzca Europy, Zwycięzca Światowej Wystawy CHampionów, 3 x Zwycięzca Klubu PL, itd......
Ikar Chevalier Osanna
W miocie była tylko jedna suczka, która pojechała do Holandii, oraz 6 piesków, z których 3 pojechały za granicę, a 3 zostały w Polsce. Ja pozostawiłam sobie w hodowli pieska NOSTROMO R.J Osanna. Wybór był słuszny, bo pies rozwinął sie wspaniale, zdobywając wiele tytułów:
Młodziezowy Zwycięzca Świata 2006,
Młodzieżowy Zwycięzca Klubu 2006
Młodzieżowy Champion Polski
Młodzieżowy Zwycięzca Polski 2006
Champion Polski
Interchampion

Oto kilka zdjęć Nostromo, dla przyjaciół - Romka

Jeden z braci Nostromo - Nostradamus R.J. Osanna, mieszkający z Rosji, zdobył tutuł Młodziezowego Championa Rosji, Championa Rosji , Interchampiona

W lipcu 2006, urodziły sie pierwsze szczenięta od drugiej import_owanej suczki - Viva les Gardes du Clos Masure.
Warto dodać, że ta sunia "dochrapała się " paru waznych tytułów wystawowych:
CHampion Polski,
Młodziezowy Champion Polski,
Młodziezowy Zwycięzca Klubu 2005
Młodziezowy Zwycięzca Polski 2005
Zwycięzca Wystawy Championow Leszno 2006

Na ojca szczeniąt został wybrany, podobnie jak w przypadku Dorady, piękny Ikar Chevalier Osanna.
W miocie urodzilo się 10 szczeniat: 5 dziewczynek, 5 chłopców.
Polowa ze sczeniąt wyjechała za granicę, polowa została w Polsce.
Większość włascicieli deklarowała chęć wystawiania, więc jest szansa, że będzie mozna zobaczyć pieski juz w tym roku na ringach wystawowych.
A oto kilka zdjęć szczeniąt
- z wczesnego dzieciństwa:

- nieco starsze [ 4 - 5 mc. ]

Oriana i Orilla R.J.Osanna, L'ile de Reunion [ Madagaskar ]

Orlando R.J.Osanna [ Polska ] [ Młodziezowy Champion Polski, Champion Polski ]

Ormond R.J.Osanna [ Polska ]

Odysseus R.J.Osanna [ Ukraina ]
Młodzieżowy Champion Ukrainy,
Młodzieżowy Champion Chorwacji / Croatia Junior Champion,
Młodzieżowy Champion Bułgarii / Bułgaria Junior Champion [ a także Junior Grand Champion ]
Młodzieżowy Champion Macedonii / Macedonia Junior Champion,
Młodzieżowy Champion Krajów Bałkańskich / Junior Champion of Balcan Countries,
Młodzieżowy Champion Rumunii / Romania Junior Champion, Romanian DAC Moloss Club Champion,
Młodzieżowy Zwycięzca Europy Sr i Wsch.
Młodzieżowy Zwycięzca Europy,
Champion Polski
Champion Rosji,
Champion Ukrainy,
Champion Bialorusi,
Champion Chorwacji
Champion BuLgarii,
Champion Rumunii,
Champion Danii,
Champion Slowacji
Zwycięzca Europy
Zwycięzca Świata 2009
Zwycięzca Świata 2010
INTERCHAMPION

cdn...

Osanna Kennel, Hodowla psów rasowych Ca de bou, perro dogo mallorquin, pies z Majorki, perro de presa mallorquin, chien de combat mallorquin, bojowy pies z Majorki, mastif z Majorki, Mallorca Mastiff

© Copyright 2005 cadebou.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone.